Uzyskaj dodatkowe 15% zniżki teraz Kod: „SEASON15 ”². Zaoszczędź teraz.
Grubość owijki
Jak można określić siłę chwytu?
Odpowiednia siła chwytu jest niezwykle ważna. Nie tylko pomaga uzyskać najlepszą wydajność rakiety, ale także chroni przed kontuzjami. Siłę chwytu można określić, chwytając rakietę tenisową ręką uderzającą w uchwycie forhendowym. Mały palec drugiej ręki powinien teraz znajdować się dokładnie pomiędzy opuszkami palców a dłonią. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego rozmiaru uchwytu, lepiej wybrać mniejszy rozmiar.

Praktyczna zasada: Podczas chwytania uchwytu między opuszkami palców a kulką dłoni powinno być miejsce na mały palec.
owijki
Jakie taśmy chwytające są dostępne?
Istnieją dwie grupy taśm gripowych: Owijki bazowe i Owijki zewnętrzne.
Owijki bazowe jest obecny w każdej rakiecie od samego początku. Taśma uchwytu jest dostępna w różnych grubościach od 1,5 do około 2,5 mm. Większość uchwytów bazowych ma grubość od 1,8 do 2,0 mm.
Owijki zewnętrzne jest owijany na istniejący uchwyt podstawowy. Taśma ta jest również dostępna w różnych grubościach od 0,4 do 0,8 mm.
Jakie funkcje pełnią taśmy chwytające?
Taśma chwytna jako taśma bazowa ma kilka funkcji:
  • Siłę chwytu można regulować, wybierając taśmę bazową
  • Pochłania dużą część wibracji
  • Pasmo podstawowe wykonuje główne zadania związane z pochłanianiem potu z dłoni
  • Dla graczy, którzy grają bez overgripa, jakość powierzchni basebandu zapewnia przyczepność
Opaska bazowa znajduje się na uchwycie pałąka już w momencie zakupu pałąka. Wszystkie właściwości pałąka ulegają zużyciu, dlatego zaleca się jego regularną kontrolę i, w razie potrzeby, wymianę. Głównym zadaniem nakładki jest zapewnienie wygodnego chwytu. Rozróżnia się tutaj "suche" i "lepkie" uchwyty:
  • Suche uchwyty powinny być używane, jeśli dużo się pocisz, w przeciwnym razie "wysuszenie" dłoni może prowadzić do pęcherzy lub otarć. Nowe paski są szorstkie i suche.
  • Lepkie uchwyty są często nazywane "lepkimi". Są one mniej lub bardziej samoprzylepne i mają gładką powierzchnię. Oba typy uzupełniają istniejącą opaskę bazową, pochłaniając pot z dłoni i zapewniając lepszą amortyzację. Ponieważ nie mają folii samoprzylepnej, każdy może łatwo ćwiczyć owijanie bez uszkadzania taśmy.
Jak owinąć taśmę do chwytania?
Niezależnie od tego, czy jest to podstawowa taśma gripowa, czy overgrip, aplikacja obu taśm jest zasadniczo taka sama. Owijanie podstawowej taśmy chwytnej jest tylko nieco bardziej skomplikowane, ponieważ samoprzylepny tył utrudnia korektę.
Krok 1: Rozpakowanie
Kiedy kupujesz taśmę do chwytania, zazwyczaj otrzymujesz ją zwiniętą w małe opakowanie. Wokół opakowania owinięty jest pasek samoprzylepny. W większości przypadków taśmy te są "taśmami na cały chwyt", tj. wystarczają na całą powłokę uchwytu. Jest to szczególnie ważne dla graczy, którzy grają dwuręcznym backhandem i używają całego uchwytu rakiety, weź paczkę i ostrożnie usuń pasek samoprzylepny. Nie wyrzucaj tego paska samoprzylepnego, ale odłóż go bezpiecznie na bok. Jest to taśma końcowa, za pomocą której grip zostanie później przymocowany do rakietki. Rozwiń taśmę uchwytu i usuń folię ochronną z górnej części.
Krok 2: Przygotowanie
Taśma do chwytania ma dwa różne końce - koniec o normalnej szerokości i koniec ścięty po przekątnej. Rozpocznij owijanie od ukośnie ściętego końca. Z tyłu znajduje się również mała kropka samoprzylepna do przymocowania taśmy gripowej do rakietki, co ułatwia "owijanie". Podczas owijania zacznij od dolnego, szerszego końca uchwytu i owiń taśmę w kierunku główki rakiety. Każda taśma gripowa jest dostarczana fabrycznie dla osób praworęcznych.

Zanim przymocujesz taśmę gripową do kija i zaczniesz, jest jedna mała rzecz, o której powinieneś pamiętać: Jeśli chcesz owinąć overgrip na istniejącą taśmę, musisz uważać, od której strony uchwytu zaczynasz. Jeśli przyjrzysz się bliżej istniejącej taśmie gripu, zobaczysz, że jest ona nieco grubsza po jednej stronie końca kija niż po drugiej. Grubsza strona jest wynikiem tego, że oryginalna taśma przecięła się raz, zanim została nawinięta w górę. Ponieważ dzieje się tak podczas owijania każdej taśmy uchwytu, należy rozpocząć owijanie od cieńszej strony, aby uchwyt miał w przybliżeniu taką samą grubość po obu stronach.
Krok 3: Owijanie
Teraz możesz rozpocząć faktyczne owijanie. Aby to zrobić, przyklej taśmę gripową do rakiety odciętym końcem. Należy pamiętać, że istnieją różnice między graczami leworęcznymi i praworęcznymi. Leworęczni owijają grip taśmą po lewej stronie, a praworęczni po prawej. Jeśli przymocujesz taśmę gripową do rakiety tak, aby ścięty koniec był skierowany w dół (z dala od główki rakiety), owijanie będzie łatwiejsze. Dzieje się tak dlatego, że automatycznie wejdziesz w lekko nachyloną prowadnicę taśmy uchwytu i będziesz mógł łatwiej owijać.
Najpierw jednak należy owinąć taśmę prosto wokół końca kija, wywierając lekki nacisk. Gdy to zrobisz, zobaczysz, jak taśma gripu automatycznie zmienia się w lekko nachyloną. Teraz kontynuuj owijanie taśmy wokół kija, zawsze lekko naciskając. Ważne jest, aby boki taśmy gripu zawsze lekko zachodziły na siebie podczas owijania (ok. 1,5 mm). Wiele taśm gripowych ma w tym celu lekkie nacięcia po bokach.
Krok 4: Wykończenie
Po owinięciu taśmy gripu do góry, istnieją dwa sposoby na zakończenie owijania. Albo odetniesz nadmiar, a następnie przymocujesz taśmę gripową do kija za pomocą taśmy końcowej (patrz krok 1), albo złożysz nadmiar taśmy na środku, lekko ją skręcisz i zakończysz owijanie taśmy. Również w tym przypadku koniec taśmy chwytnej jest mocowany za pomocą taśmy końcowej. Niektóre kije są również wyposażone w elastyczną opaskę, którą można dla bezpieczeństwa nasunąć na taśmę końcową. Zapewnia to dodatkowe wsparcie.
Jak ważna jest świeża taśma chwytająca?
Świeża taśma gripowa jest bardzo ważna dla optymalnego chwytu i komfortu gry. Zapewnia również, że rakieta wygodnie leży w dłoni. Regularna wymiana taśmy gripu powinna być częścią rutyny. Zalecamy stosowanie białej taśmy chwytnej, ponieważ nie zachowuje ona żadnych pigmentów kolorystycznych i można zobaczyć, kiedy jest brudna. Taśmę należy wymienić, gdy chwyt wyraźnie się pogorszy lub górna warstwa taśmy wykazuje już oznaki zużycia. Nie ma niezawodnej zasady określającej punkt w czasie. Taśmę należy wymienić najpóźniej wtedy, gdy stanie się bardzo brudna.
TOP